Namco Museum Archives Vol 1 a 2 – staré pecky na PS4 | Recenze

Namco Museum Archives Vol 1 a 2 – staré pecky na PS4

  • 1. 7. 2020, 10:00
  • Petr Provazník

V dnešní recenzi se nepodíváme na jednu hru, ale rovnou na dva archivní balíčky – to znamená rovnou 22 starých klenotů NES.

Většina starších her se dříve či později dočká remaku, v případě Namco Museum Archives nejde o žádné remaky, ve skutečnosti jsou to tak staré tituly, že by je ani moderně předělat nešlo. Muzejní kousky vyšly ve dvou samostatných balíčcích – Vol 1 a Vol 2, každý obsahuje 11 starých klasik převedených do takové podoby, abychom si je mohli zahrát na současné generaci konzolí. A to v co nejpůvodnější podobě. Jak se to povedlo a dokážou zaujmout hráče i v dnešní době?

Než se podíváme blíže na konkrétní tituly v obou kompilacích, řekněme si, jaké novinky nebo inovace zde oproti původním hrám jsou. Všechno je totožné napříč Vol 1 i Vol 2 a oba balíčky se skutečně liší jen výčtem zahrnutých titulů. Jestli byste čekali nějaké osvěžení, bonusový obsah či nějaké speciální featurky, asi budete zklamáni. První „moderní“ funkcí je možnost přetočit čas. Jinak řečeno, pokud neuspějete, můžete si díky této funkci vše vrátit o chviličku zpět. Hry jsou ve svých původních verzích jen emulované pro PlayStation 4, takže můžete očekávat na dnešní poměry skutečnou výzvu a nekompromisní přístup v podobě několika málo životů, po jejichž vyčerpání vidíte dnes už prakticky neznámou hlášku Game Over a můžete začít od začátku. Právě tato moderní funkce umožní vrátit se zpět, abyste mohli svoji chybu napravit a zkusit to znovu.

Zajímavost

Konzole NES (Nintendo Entertainment System) se začala prodávat v USA v roce 1985, celkem na ni vyšlo zhruba 900 různých her a po celém světě se ji prodalo 60 milionů, čímž se stala nejúspěšnější 8bitovou herní konzolí.

Původní hry ani neznaly nic jako ukládání pozic, ale i toto se změnilo a můžete tak svůj postup ukládat, ať už pro přerušení hraní, nebo pro loading v případě neúspěchu. Určitě jsou oba tyto moderní prvky důležité a skoro nezbytné pro dnešní hráče. Ale přesto zde mám jeden problém – ať se na všechny obsažené tituly koukám jakkoli, nemají šanci zaujmout dnešní publikum. Namco pro to ani nic speciálního neudělalo. Určitě by byla zajímavá kompilace, která by obsahovala jak takto původní hry, tak lehce osvěžené původní koncepty přizpůsobené moderním požadavkům, ale bohužel, nic podobného tu není. Zároveň musíme zmínit ještě jednu důležitou souvislost – všechny hry v Namco Museum Archives jsou přímo verzemi, které vyšly pro konzoli NES. V praxi to znamená, že i když jste například hráli kdysi Pac-Mana, určitě to neznamená, že muselo jít zrovna o tuto verzi. A osobně si některé z her pamatuji například z herních automatů, kde ovšem byly verze odlišné a bohatší. I na svou dobu. Třeba Pac-Man v historii vyšel na mnoho platforem a šlo mnohdy o úplně jiné hry, v případě NES mnohdy o úplně nejzákladnější verze.

Namco Museum Archives Vol 1

Jasným hlavním lákadlem prvního balíčku muzejních Namco her se stal na konci minulého odstavce zmíněný Pac-Man. Najdete zde jak původní základní hru, tak vcelku zajímavý demake moderního Pac-Man Championshit Edition. Ano, slyšíte správně, zatímco všechny ostatní tituly jsou původní, originální NES verze, v tomto případě Namco vzalo modernější Pac-Man titul a převedlo ho do původní staré 8bitové podoby. Skvělý a netradiční nápad, bohužel v rámci celé kompilace jediný. Ostatní hry jsou opravdu pouhými emulátory, a i když jsou relativně žánrově rozmanité, pokud ke konkrétním titulům nemáte žádný vztah, asi vás těžko nyní chytnou za srdce. Velkou klasikou je i zde přítomný Galaxian – řekněme klasická arkádová střílečka ze sci-fi prostředí, v podobném duchu hratelnosti se nese i Xevious, Dragon Spirit: The New Legend a do určité míry i „letecký“ Sky Kid. Mappy je pro změnu arkádovou skákačkou. Jak vypadaly první dungeon hry, které daly základ dnešním RPG, se můžete v této kompilaci přesvědčit u Dragon Buster.

Namco Museum Archives Vol 2

Druhá samostatně prodávaná kompilace zaujala nejvíce střílečkou Galaga, přičemž Galaxian z Vol 1 je právě pokračováním tohoto titulu původně vydaného v roce 1981. Tankové bitvy na vás čekají ve hře Battle City, Pac-Land zase přenesl už v roce 1984 oblíbeného Pac-Mana do úplně nového rozměru. Super Xevious představuje vylepšenou verzi stejnojmenné hry z Vol 1, i když skutečná vylepšení asi většina hráčů dnes ani nepozná. V zásadě lze konstatovat, že oba dva balíčky nabízí podobný herní zážitek, mně osobně více zaujala a sedla mi jednička. Pokud se proto rozhodnete absolvovat tuto prohlídku herního muzea, rozhodně doporučuji začít Vol 1 a pokud vás chytne, bude vás Vol 2 bavit úplně stejně.

Vol 1 a Vol 2 vycházejí skutečně jako samostatné hry na PS Store, takže v praxi to znamená, že abyste si mohli zahrát všechny staré pecky z této recenze, musíte si ve skutečnosti koupit dva tituly, každý za 549 Kč. A už z principu jde o nesmysl, určitě by bylo lepší i praktičtější mít všechno dohromady v jednom PS4 titulu. Takto za celý balíček dáte přes tisíc korun, což se nám zdá poněkud přehnané. Všem původním majitelům NES určitě archivy udělají radost a jde o ideální příležitost pro krásné zavzpomínání, ovšem pokud vám neříká zkratka NES, stejně tak vám nic neřeknou ani tyto hry. Osobně bych si uměl představit lepší celkové hodnocení, kdyby byly hry v jednom balíčku a ten měl navíc něco extra navíc, co by přilákalo třeba i dnešní běžné hráče k tomu, aby se ponořili do tohoto muzea a byl jim tento zážitek zpříjemněn.

Hodnocení redakce

Plusy a mínusy

  • Obnoví krásné vzpomínky herní historie
  • Moderní prvek – možnost uložení pozice a vrácení času „zpět“
  • Určitě se ke hře vrátíte i po pár letech
  • Výhradně a jen pro ty, kdo kdysi měli NES
  • Zbytečně rozděleno na dva samostatné tituly
  • Žádné prvky, které by zaujaly dnešní hráče
  • Podobných kompilací už bylo plno, tato nemá nic extra navíc
6/ 10

Závěr

Obě kompilace původních starých her nabízejí přesně to, co byste od nich čekali – přináší herní klasiky na moderní konzoli, a to v jejich původní verzi. Abyste si to užili, rozhodně je musíte znát a pamatovat si je, protože bez dávky nostalgie a vzpomínek nemají co by vám nového či zajímavého nabídly.

Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.
Pro běžné fungování našeho webu a analýzu Vaší návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb (především Google Analytics) a od Vás potřebujeme potvrdit, zda souhlasíte s jejich využitím. Váš případný souhlas můžete kdykoliv odvolat.