Rock of Ages 3: Make and Break | Recenze

Rock of Ages 3: Make and Break

  • 4. 8. 2020, 12:00
  • Jaroslav Pazdera

Potřetí vstupujeme do stejné řeky pseudohistorických soubojů obřích balvanů ve variaci na klasické Tower Defence hry.

Rock of Ages je velmi svérázná hra, která opravdu není pro každého a to platí, možná ještě více, i o třetím díle. První, co vyloučí velkou řadu hráčů, je velmi nestandardní grafické provedení. Hra je provedena v komicky historickém duchu a všechna videa jsou prezentována formou vystřihovánek a narážek na historické události. Bohužel jejich dopad už není takový jako u prvního dílu, kdy se jednalo o něco naprosto nestandardního. Sice stále narazíte na řadu vtipných momentů, ale těch úsměvů dost ubylo.

Zdroj: Modus Games

Svou náplní se jedná o velmi netradiční hru typu „tower defence“, akorát zde nejen bráníte svůj hrad, ale současně se musíte snažit zničit soupeřův dříve, než to dokáže on. V jedné hře tak máte obě hratelnosti a musíte se postavit na obě strany konfliktu. V základním módu je vaším hlavním pomocníkem velký a těžký kámen, který vypustíte od vašeho hradu a musíte ho provést čím dál těžším terénem tak, abyste nepřátelskému hradu dali co největší ránu. To samé ale dělá protivník a tady přijde na řadu stavba obran. Za vydělané peníze si můžete nakoupit různé zdi, zbraně, překážky, ale i velmi nestandardní prvky jako je třeba obří býk nebo stádo krav. Vaším cílem ale je co nejvíce zpomalit nepřátelský kámen, aby vrata vaší pevnosti dostali co nejmenší zásah.

Rock of Ages 3: Make & Break - Launch Trailer | PS4

Ovládání se přísně řídí fyzikálními zákony a je třeba počítat, že kámen má různou setrvačnosti i váhu, je třeba včas zatáčet, případně použít výskok. Kamenů je navíc na výběr velká řada, některé rychlé, jiné těžké a pro každý závod je třeba vybrat ten vhodný. Stejně tak si postupně otevřete různé překážky a obranné prostředky, ale do zápasu si jich můžete vzít omezený počet, takže bude třeba volit i v tomto směru.

Hra ale obsahuje i jiné mody. Někdy budete závodit, dopravovat bombu na čas nebo projíždět překážkovou dráhou na rychlost. To všechno můžete hrát v rámci dlouhé kampaně, kde si nová kola otevíráte za získané hvězdičky, případně v lokálním nebo online multiplayeru proti jiným hráčům. Právě multiplayer je ta hlavní zábava a ostatně díky němu je Rock of Ages tak oblíbenou hrou, protože řada streamerů ji proslavila v různých online soubojích.

A právě komunitě je třetí díl nakloněn více, než dva předchozí. Obsahuje totiž editor tratí, což je jedna z jeho hlavních částí, jak ostatně napovídá již název hry. Bohužel zatím jsou dojmy z jeho použití dosti rozporuplné. Zaprvé jeho ovládání je dosti krkolomné a pokud chcete vytvořit něco více než úplně jednoduchou cestu, bude to chtít hodně času se s ním naučit. A jako druhý problém je třeba zmínit technické problémy. Nejednou se stalo, že hra zamrzla při načítání komunitních map a bylo třeba ji úplně vypnout, případně při vkládání nějakého prvku do mapy zcela spadla s technickou chybou.

Knihovna uživatelských map již obsahuje nějaké výtvory a můžete si zkusit projet trasu, kterou pro vás někdo připravil. Některé jsou už teď velmi zajímavé a nezadají si zábavností s těmi originálními. Mapy je možné samozřejmě hodnotit a hra obsahuje různé komunitní prvky, které byste asi v této situaci čekali.

Občasné technické problémy se nevyhnou ani samotné hře, protože váš kamenný míč občas udělá nějakou naprostou podivnost, kterou byste od fyzikálně velmi realistické hry nečekali. Je to škoda, ale zdá se, že od prvního dílu se fyzikální a vůbec herní engine prakticky nezměnil a dnes už nemůže tolik překvapit. Pro příště by autoři měli trochu zapracovat a vymyslet nějakou zásadnější inovaci nebo změnu, jinak jim bude skupina fanoušků chřadnout.

Rock of Ages 3 není vůbec špatná hra, ale její problém je, že je to pořád to samé. Stále stejné grafické zpracování, které už dneska nepřekvapí, minimální posun v hratelnosti a pouze rozšířené možnosti. Zásadní novinka hry, editor, je zbytečně komplikovaný a jak jsme psali, tak občas i způsobuje pády celé hry. Pokud jste opravdu fanouškem žánru, respektive přímo této hry, tak třetí tíl je určitě pro vás, ale pokud chcete jen vyzkoušet něco nového, klidně sáhněte po jedničce nebo dvojce. Prakticky o nic nepřijdete.

Hodnocení redakce

Koncept

Zajímavý námět i zpracování, ale potřetí už to zkrátka nepřekvapí.

Grafika

Velmi osobitý styl rádoby historického ražení nemusí sedět každému. Rozhodně ale má něco do sebe.

Hratelnost

Hratelnost je již potřetí stále stejná, ale zábavná a to především v multiplayeru, kdy dojde na ty pravé souboje.

Ovládání

Hra velmi realisticky pracuje s fyzikou a je třeba počítat s tím, že kameny jsou těžké a neforemné. Ovládání hry je tedy třeba tomu přizpůsobit.

Plusy a mínusy

  • Stále zábavný koncept
  • Výborný multiplayer
  • Editor a sdílení map
  • Vtip a nadsázka
  • Humoru už je méně
  • Technické problémy
  • Pády hry
  • V podstatě nic nového
6/ 10
Přihlaste se
Komentovat, lajkovat příspěvky a další mohou pouze přihlášení uživatelé.
Pro běžné fungování našeho webu a analýzu Vaší návštěvnosti potřebujeme využívat několik externích služeb (především Google Analytics) a od Vás potřebujeme potvrdit, zda souhlasíte s jejich využitím. Váš případný souhlas můžete kdykoliv odvolat.