Třetí díl ze série Dungeons není úplně novou hrou. Popravdě vyšel už před třemi lety, nicméně před pár dny byla vydána kompletní edice, která mimo základní hry obsahuje i rozšiřující balíčky a DLC.
Série Dungeons by se dala považovat za duchovního nástupce legendárního Dungeon Keepera. Pokud si nepamatujete, o čem tato hra byla, tak vězte, že v této hře bylo všechno přesně naopak. Místo toho, abyste ovládali svého hrdinu, tak jste s nimi naopak bojovali a snažili jste se stát tím nejhorším vládcem podsvětí. A dungeons je přesně o tom samém, i když nějaké rozdíly by se najít daly.
Vy jste v rámci hry tím absolutním zlem, které chce ovládnout celý svět. To se mu ostatně v předchozím díle povedlo, a tak autoři museli vymyslet, jak na něj ve trojce navázat. Nedalo jim to moc práce, a tak se zkrátka objevil nový kontinent, kam se nedá dostat suchou nohou, a tak se tam dostane temný stín zla. Ten si vyhlédne místní, trochu nejistou, Elfskou kouzelnici Thalyu a přetáhne ji na svou stranu. Odtud už je jen krůček k vlastnímu podzemnímu království a terorizování všech na povrchu.
Hra se, stejně jako v předchozích dílech, skládá ze dvou částí. Tou první je management vlastního podzemí, kde kopete chodby, místnosti, rozkazujete, co se v místnostech má vyrábět nebo dělat, stražíte pasti na hrdiny, a hlavně chráníte srdce svého úkrytu. Pokud vám ho dokáží hrdinové zničit, hra pro vás končí. Druhou částí je v podstatě realtimová strategie na povrchu běžného světa. Tady ovládáte svou elfku a další potvory, které vycvičíte do armády, zabíráte území, ničíte krásy a přetavujete je na temnou stranu.
Zatímco ve druhém dílu jsme si klidně mohli vyšperkovat vaši pevnost, všude nastražit pasti a pak v klidu vyběhnout na povrch, ve třetím díle se to autoři snažili trochu vybalancovat. Na povrch musíte vyjít daleko dříve, protože se tam nově nachází surovina Evilness a bez té nepostavíte některé pokročilejší místnosti, nevylepšíte postavy ani nevytrénujete plnohodnotnou armádu. Musíte tak neustále přepínat mezi světem pod a nad zemí a starat se o vše najednou. Především v pozdějších fázích misí je to hodně náročně, protože hrdinové neustále útočí ze všech směrů na vaše centrum podzemí a na povrchu zase vaše armáda bez velení neví, co dělat.
Každá mise má prakticky stejnou náplň, jen se postupně rozšiřují možnosti toho, co můžete dělat. Strom vývoje je hodně košatý a musíte si vybrat, jestli budete investovat do vylepšení vaší hlavní postavy, vynaleznete novou místnost, která vyléčí vaši armádu, nebo zkusíte vyrobit pasti, které o něco déle zadrží nenechavé hrdiny. Na volbách do jisté míry závisí to, jak vám vše půjde a mikromanagement toho všeho je postupně dost náročný. Čím více máte jednotek, tím větší budou chtít plat, budou chtít nějaké to jídlo, pití, odpočinek a jiné vyžití.
Hra vypadá graficky poměrně dobře, a i když je občas, především v podzemí, dost zmatek, vše se krásně hýbe a trochu to připomíná na povrchu stařičký Warcraft III. Přesto grafický vzhled na dnešní dobu trochu zastarává a nijak neoslní. Celou hrou vás provádí legendární vypravěč, známý již z předchozích her, který neustále něco komentuje, má spoustu popkulturních narážek a připomínek, k vaší činnosti. Bohužel ale po pár misích se začne všechno dost opakovat a budete rádi, že v menu je volba na to, abyste ho trochu umravnili.
Zajímavost
Druhý díl Dungeons nebyl úplně dobře přijat a recenzenti mu vyčítali slabou motivaci bojovat na povrchu, chyby a špatně navržené ovládání.
Jak jsme se zmínili už na začátku, tak se jedná o Deluxe edici, která mimo standardních asi dvaceti misí obsahuje i rozšiřující balíčky „Once Upon a Time“, „Evil of the Caribbean“, „Lord of the Kings“, „Clash of Gods“, „An Unexpected DLC“, „Famous Last Words“ a řadu dalších doplňků. Jak je vidět už z názvů jednotlivých DLC, autoři mají skutečně smysl pro humor, a tak vám vůbec nebude divné, když narazíte na parodii trpaslíka Grimliho, Tanose a dalších. Krom toho všeho si celou hru můžete zahrát v kooperaci dvou hráčů, kompetitivním multiplayeru, nebo si vyzkoušet skirmish mod s řadou nových map. Nabídka je tak opravdu široká, celkem to dělá přes padesát map a herních možností je na desítky hodin.
Bohužel po několika misích se začne dostavovat jistá repetitivnost, komentář začne otravovat, a i mikromanagement obou polovin mapy začne dávat zabrat. Občas budete i nadávat nad virtuální rukou, která ovládá podzemí, když se budete snažit přesně označit co potřebujete nebo budete lamentovat nad slabým pathfindingem postav na povrchu. Přesto se ale jedná o zábavný a kvalitní titul, který není špatné vyzkoušet, pokud občas chcete vědět, jaké je to být zlý.
Hodnocení redakce
Koncept
Kdo by občas nechtěl vyzkoušet temnou stranu a právě to je tady náplní prakticky celé hry.
Grafika
Grafický vzhled neurazí, ale ani nenadchne. Na dnešní dobu hra bohužel vypadá trochu zastarale.
Příběh
Příběh se omezuje prakticky jen na to, že jste zlo a to se přesunulo do další oblasti kde může škodit. Všechno ostatní je podružné.
Hratelnost
Hra nabízí dva různé herní módy - mikromanagement podzemí a strategii na povrchu. Obě fungují dobře a každá nabízí řadu možnosti. Podzemní část je ale rozhodně zábavnější.
Audio
Zásadní zvukovou složkou je komentář vypravěče a ten, pokud umíte anglicky, je hodně zábavný. Postupně se ale i ten začne opakovat.
Ovládání
Občasný problém s přesným výběrem pomocí kurzoru s rukou v podzemí se musí přetrpět, všechno ostatní funguje jak má.
Délka
Díky tomu, že se jedná o complete edici, nabízí opravdu masivní množství obsahu. Pokud budete chtít odehrát všechno, může vám to zabrat klidně 50 hodin.
Plusy a mínusy
- Dva různé typy hratelnosti
- Široký strom vývoje
- Zábavný vypravěč
- Obrovské množství obsahu
- Délka hratelnosti
- Zastaralá grafika
- Občasné bugy
- Repetitivnost
- Otravný vypravěč
Závěr
Hra s konceptem, který se dneska jen tak nenajde. Nabízí zajímavé možnosti hratelnosti, obrovské množství obsahu, ale časem přeci jen trpí opakováním stejných postupů a občas zmatečnou hratelností, kdy nevíte, co dřív. Přesto ji ale můžeme doporučit k vyzkoušení, špatná rozhodně není.